Ostatnie lata to gwałtowny rozwój wielu rynków czy technologii. Olbrzymi wzrost zanotowała branża hazardowa odpowiedzialna za automaty do gry za darmo i gry kasynowe. Podobnie możemy mówić o producentach pojazdów elektrycznych. Jednak wiele mówi się o gwałtownym rozwoju technologii laserowych, których rynek do 2028 roku ma przekroczyć 30 mld dolarów.
Nowe prognozy
Według najnowszych raportów oczekuje się, że rynek technologii laserowych wzrośnie o 11,4% od 2021 do 2028 roku, dzięki czemu będzie w stanie osiągnąć wartość 30,3 miliarda dolarów do 2028 roku. Procesy produkcyjne stale się rozwijają i wprowadzają innowacje w szybkim tempie na całym świecie. Obecnie stale rośnie zapotrzebowanie na bezpieczniejszy, wydajny i niezawodny proces zgodnie z rosnącym zapotrzebowaniem na produkcję. Właśnie ta technologia oferuje nam takie zalety. Cechuje ją bowiem wysoka precyzja, produktywność i elastyczność w zastosowaniach związanych z przetwarzaniem przemysłowym.
Technologia laserowa jest dziś szeroko stosowana w branży medycznej, elektronicznej, telekomunikacyjnej i motoryzacyjnej. Nastąpiło w ostatnim czasie przyjęcie technologii laserowej w sektorze elektronicznym, zwiększenie zastosowania laserów w opiece zdrowotnej, przejście w kierunku nano i mikrourządzeń. Do tego dochodzi również rosnące zapotrzebowanie na technologię laserową w robotyce, większe wykorzystanie laserów do komunikacji optycznej. Przez lata największym problemem był jednak wysoki koszt początkowy, który hamował rozwój tego rynku.
Pandemia a rozwój
Wybuch pandemii COVID-19 niestety spowodował powszechne spowolnienie gospodarcze. Doszło ponadto do tego, że w wybranych liniach, regionach doszło do wojen technologicznych, blokad, które jeszcze bardziej wpłynęły na kryzys w tej branży. Szybko doprowadził do spadku aktywności przemysłowej, co doprowadziło do spowolnienia popytu na technologię laserową. Dla całego rynku na całe szczęście efekt ten został zrównoważony zwiększonym popytem na lasery w komunikacji optycznej. To właśnie komunikacja optyczna, pamięć masowa oraz badania naukowe i wojsko w 2020 roku wspierały rozwój rynku w tym okresie.
Na chwilę obecną cały rynek technologii laserowych jest podzielony na segmenty według typu, zastosowania, użytkownika końcowego i położenia geograficznego. Największy wpływ na rynku ma obecnie zastosowanie tej technologii w obróbce metali, medycynie, drukarkach laserowych i projektorach. Do tego dochodzą urządzenia pomiarowe i optyczne systemy transmisji. Wpływ na rozwój branży będzie mieć także rosnąca automatyzacja przemysłowa i rosnące zapotrzebowanie na ulepszone rozwiązania mobilne.
Do 2028 roku nastąpi spory wzrost rynku głównie ze względu na segment obróbki laserowej. Do tego dochodzi również rosnący trend miniaturyzacji urządzeń elektronicznych oraz postęp technologiczny w chirurgii w sektorze medycznym. Metody laserowe są obecnie coraz częściej wykorzystywane w zakresie technik wiercenia do poszukiwań ropy i gazu. Jak już jednak wspomnieliśmy, to właśnie segment komunikacji optycznej będzie według prognoz mógł liczyć na największy wzrost w nadchodzących latach.
Jeśli zaś chodzi o sektory regionalne, to w ubiegłym roku największy udział w światowym rynku technologii laserowych miał region Azji i Pacyfiku. Ma to związek ze stale rosnącą działalności produkcyjną w Chinach, Japonii, Korei Południowej i Indiach. Spośród firm, które dominują i będą dominować w tym sektorze wymienić możemy Coherent, Inc., IPG Photonics Corporation, Han’s Laser Technology Industry Group Co., Ltd., TRUMPF GmbH + Co. KG, Lumentum Holdings Inc. czy też Gravotech Marking.
Z pewnością w najbliższych latach będziemy świadkami gwałtownego rozwoju tego rynku, co oczywiście będzie w konsekwencji miało wpływ na inne technologie. Wszystko to może wpłynąć na nowe odkrycia, zwiększenie możliwości obróbki, medycyny.
If You Need To Know Click Here girl pic comment