Technologia to oczywiście dobrodziejstwo dla większości z nas. Bez innowacyjnych rozwiązań cyfrowych nie moglibyśmy ulepszyć wielu aktywności zawodowych lub tych, które realizujemy w życiu osobistym. Oczywiście tak samo jak ze wszystkimi innymi zjawiskami występującymi w rzeczywistości, możemy odczuwać przesyt również z technologiami. Okazuje się, że w końcu nawet rozrywka, taka jak hollywoodzkie filmy, monitorowanie notowań ranking bukmacherów internetowych czy kontrolowanie upadku kryptowalut może się po prostu nudzić. Czy nie nadszedł, więc już właśnie taki moment, gdy społeczeństwo nasze ma swego rodzaju kaca cyfrowego? Badania statystyczne nie pozostawiają tutaj żadnych wątpliwości. Okazuje się, że aż 83% spośród nas czuje się bardziej komfortowo w takim miejscu, gdzie nie ma zasięgu internetu. Z kolei ponad połowa uważa, że technologie zbyt intensywnie ingerują w nasze życie osobiste.
Jakie technologie najbardziej nam przeszkadzają?
Oczywiście są technologie, które będą nam bardziej lub mniej przeszkadzały. Większość z nas uważa na przykład, że główny problem stanowi dla nas to, że w telefonach komórkowych zainstalowanych jest zbyt dużo aplikacji. Swoją drogą trudno jest uniknąć takiego oprogramowania, które instaluje się automatycznie podczas aktualizacji systemu. A z kolei bycie na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami zawsze jest rekomendowane przez producentów telefonów i dostawców oprogramowania. Wydaje się więc, że nie mamy wyjścia, ale jak pokazuje rzeczywistość, robimy wszystko, aby chociaż na chwilę się uwolnić od technologii. Świadczy o tym fakt, że ponad 30% badanych świadomie wyłącza dostęp do Internetu, aby po prostu być poza siecią.
Deficyty kontaktów międzyludzkich
Kolejną bardzo ważną sprawą są oczywiście deficyty w sferze kontaktów międzyludzkich. Wszyscy na co dzień zauważamy, że poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii po prostu oddalamy się od siebie. Wystarczy spojrzeć na dzieci, które bardzo dużo czasu spędzają przed komputerem i coraz częściej, gdy mają do wyboru pogranie w piłkę z rówieśnikami, czy też zagranie w grę komputerową, to wybierają ten drugi wariant. To samo dotyczy młodzieży, która wiele godzin spędza na portalach społecznościowych. Nie jest to też zjawisko obce osobom dorosłym, które w tym przypadku siłą rzeczy muszą dużo czasu spędzać w przestrzeni wirtualnej, realizując obowiązki zawodowe.
Pandemia potęguje problem
Nie da się nie zauważyć, że innowacyjne technologie oczywiście odegrały bardzo dużą rolę, aby nie doprowadzić do całkowitej zapaści ekonomicznej. Szczególnie chodzi tu o pracę zdalną, która jest realizowana właśnie dzięki internetowi. Po wybuchu pandemii koronawirusa wszyscy jednak jeszcze bardziej odizolowaliśmy się od innych i siłą rzeczy zrezygnowaliśmy z kontaktów międzyludzkich na rzecz przestrzeni internetowej. Problem więc jeszcze bardziej się spotęgował, co także pokazują statystyki. Coraz większa ilość dzieci i młodzieży cierpi na duże deficyty psychiczne właśnie z uwagi na izolację społeczną.
Technologie dobre czy złe?
Oczywiście nie należy też wylewać dziecka z kąpielą i twierdzić, że technologie są absolutnie złe. Wszystko będzie zależało od tego, co konkretnie będziemy chcieli z nimi zrobić. Zauważmy, że to przecież dzięki Internetowi, mamy dostęp do porad medycznych i natychmiast możemy się skontaktować również z psychologiem i terapeutą, który może nam pomóc lepiej Gospodarować czasem spędzanym w internecie i przed komputerem. Wszystko, więc zależy tutaj od nas i od tego, czy postawimy sobie wyraźne granice wykorzystania innowacyjnych technologii. Najlepiej ustalić sobie codzienny limit godzin spędzanych w przestrzeni wirtualnej.